Zdarza się, że praca magisterska musi posiadać pole tekstowe. Niewielu z nas korzysta na co dzień z tej możliwości, jaką daje nam program Word, przez co wstawianie hiperłączy często sprawia nam problemy. W rzeczywistości wstawianie pól tekstowych nie jest zbyt skomplikowane i większość z nas szybko opanuje tę umiejętność.
Aby wstawić pole tekstowe do tekstu pracy, wybieramy polecenie Wstaw, a następnie opcję Pole tekstowe. Pole zostanie wstawione tam, gdzie w danej chwili znajduje się kursor, należy więc przywiązywać wagę do tego, gdzie go umieścimy przed wybraniem polecenia.
W polu tekstowym możemy wpisywać i edytować tekst. Jest to o tyle wygodne, że możemy przesuwać całe pole i umieszczać je w dowolnej części pracy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Samo pole tekstowe również podlega edycji, dzięki czemu możemy zmieniać jego wygląd. Warto skorzystać z tej możliwości, by nasza praca magisterska była przejrzysta i dopracowana nawet w najmniejszych szczegółach.
Możemy zmienić grubość i kolor ramki, która otacza pole tekstowe, jednak w przypadku, gdy w grę wchodzi praca magisterska lepiej ograniczyć się tylko do tej pierwszej możliwości. Zdecydowana większość uczelni chce, by cała praca magisterska z wyjątkiem wykresów i obrazów była czarno-biała.
W dowolnej chwili można też zmniejszyć lub powiększyć edytowane pole, aby dostosować je do objętości tekstu, który się w nim znajduje. To bardzo wygodne, szczególnie jeśli praca dyplomowa nie jest jeszcze dopracowana i wciąż wprowadzamy do niej jakieś poprawki.
Kiedy pole tekstowe w pracy może okazać się przydatne? Chociażby wtedy, gdy chcemy umieścić w niej jakiś cytat, tak by już na pierwszy rzut oka odróżniał się od pozostałej części tekstu. Tekst w polu tekstowym może być dowolnie edytowany, co stwarza jeszcze szersze możliwości.